Главная » Гордость ВУЗа » Профессора » КРАМЛЁЎ ЯЎГЕН ПАЎЛАВІЧ

30 января 2013

КРАМЛЁЎ

ЯЎГЕН ПАЎЛАВІЧ

Прафесар Я.П.Крамлёў працаваў на факультэце біялогіі і экалогіі універсітэта ў 1991-2007 гадах.

Нарадзіўся 6 снежня 1938 года ў вёсцы Тулага Урэнскага раёна Горкаўскай вобласці (Расія). Сярэднюю адукацыю набываў ва Урэнскай школе (скончыў 8 класаў) і Багратыёнаўскім зааветэрынарным тэхнікуме (1953-1957). Тэхнікум скончыў з адзнакай і быў накіраваны на вучобу ў Віцебскі ветэрынарны інстытут.

Пасля заканчэння інстытута працаваў галоўным ветэрынарным урачом саўгаса (1962-1963), ветэрынарным урачом Баграціёнаўскай райветстанцыі (1963-1965), галоўным ветэрынарным урачом Упраўлення сельскай гаспадаркі Гур’еўскага раёна Калінінградскай вобласці (1965-1967).

Вучыўся ў аспірантуры Беларускага навукова-даследчага ветэрынарнага інстытута (1967-1968) па спецыяльнасці «Паразіталогія». З 1968 года – дырэктар Гусеўскай міжраённай ветэрынарнай лабараторыі. У 1971 годзе абараніў кандыдацкую дысертацыю «К изучению минотических абортов у коров» і заняў пасаду старшага навуковага супрацоўніка Калінінградскай навукова-даследчай ветэрынарнай станцыі, у 1974-1985 гадах – дырэктар. Доктарскую дысертацыю «Патология беременности, обусловленная факультативно патогенными бактериями и грибами и её роль в бесплодии коров» абараніў у 1981 годзе.

У 1985-1991 гадах – загадчык кафедры генетыкі і развядзення сельскагаспадарчых жывёл Гродзенскага сельскагаспадарчага інстытута (зараз Гродзенскі аграрны універсітэт).

З мая 1991 года – прафесар кафедры біялогіі Гродзенскага універсітэта імя Янкі Купалы. Праз год абіраецца загадчыкам кафедры. Чытаў курсы «Заалогія» і «Мікрабіялогія» на факультэце фізічнай культуры, спецкурсы «Асновы сельскай гаспадаркі» і «Экалогія жывёл» на факультэце біялогіі і экалогіі. Вучонае званне прафесара па кафедры біялогіі прысвоена ў 1993 годзе.

У 1996 годзе абіраецца загадчыкам кафедры экалогіі, праводзіць сур’ёзную працу па станаўленні кафедры. Распрацоўвае вучэбныя праграмы па курсах «Мікрабіялогія», «Экалогія жывёл», «Экалагічная паразіталогія», «Экалогія наземных экасістэм», «Метады ацэнкі экасістэм» і іншыя. Пад кіраўніцтвам прафесара Я.П.Крамлёва кафедра праводзіць глыбокія даследаванні па ацэнцы флоры і фауны Заходняга рэгіёну Беларусі з пункту гледжання біялагічнай разнастайнасці. Акрэслівае рэжым выкарыстання біялагічных рэсурсаў, дазваляючы захаваць біялагічную разнастайнасць. Шэраг выкладчыкаў кафедры прымаюць удзел у выкананні дзяржаўных навукова-тэхнічных праграм. Кафедра адкрывае магістратуру па спецыяльнасці «Экалогія» і аспірантуру па спецыяльнасці «Мікрабіялогія».

З 2002 года Яўген Паўлавіч – прафесар кафедры.  Умер в 2015 году.

Асноўныя публікацыі:

Приёмы активизации учебного процесса на лабораторных занятиях по микробиологии // В сб. «Проблемы интенсификации обучения студентов университета». – Гродно, 1993.

Ихтиофауна реки Неман в пределах Гродненской области // В сб. «Проблемы изучения, сохранения и использования биоразнообразия животного мира». – Мн., 1994. (в соавт.)

Качество пищевых продуктов в Западном экологическом регионе Белоруссии // В сб. «Материалы научно-практической конференции, посвященной 50-летию санитарно-эпидемиологической службы Гродненской области». – Гродно, 1995. ( в соавт.)

Экологические проблемы использования минеральных удобрений в сельском хозяйстве // В сб. «Экологические проблемы Балтийского региона Беларуси». Выпуск. 1. – Брест, 1996. (в соавт.)

Эколого-микробиологические аспекты применения минеральных удобрений // В сб. «Экологические проблемы Балтийского региона Беларуси». Выпуск 1. – Брест, 1996. (в соавт.)

Значение дипломных работ для подготовки биологов и экологов высшей квалификации // В сб. «Технология непрерывного педагогического образования и творческого саморазвития учителя». – Гродно, 1997.

Влияние комплекса микроэлементов на развитие популяций почвенных микромицетов // Вестник ГрГУ имени Янки Купалы. Серия 2. – 2000. – № 4. (в соавт.)

Влияние температурных условий и кислотности среды на интенсивность размножения культур сахаромицетов // Вестник ГрГУ имени Янки Купалы. Серия 2. – 2001. – № 1. (в соавт.)

Эстрогенная активность кормовых растений в Западном регионе Беларуси // Вестник ГрГУ имени Янки Купалы. Серия 2. – 2002. – № 1. (в соавт.)

Kramliou Yauhen Paulavich (b. 1938). Doctorate in Veterinary Medicine (1981), professor (2003). Head of the chair for Biology (1991-1996), Ecology (1996-2002). Author of approximately 200 papers, including 8 monographs. Main direction of research: ecology of the Western region of Belarus.

Профессора